betöltés folyamatban...

Több mint félmilliárd forint bírságot szabtak ki a tavalyi munkavédelmi ellenőrzéseken – a cégek háromnegyede szabálytalanul működött

Nemrég tette közzé a legfrissebb munkavédelmi ellenőrzésekről szóló jelentést a Nemzetgazdasági Minisztérium. Tavaly közel 8 ezer munkáltatót vizsgált a hatóság, a szabálytalanságok száma nőtt.

A Nemzetgazdasági Minisztérium Munkavédelmi Igazgatási Főosztályának 2024-es jelentése szerint a munkavédelmi ellenőrzések során súlyos szabálytalanságokat tártak fel. A hatóság 7739 munkáltatót ellenőrzött, és megdöbbentő eredményekre jutott: az érintett cégek 74,9%-ánál találtak hiányosságokat, ami közel 3%-os növekedést jelent az előző évhez képest.

Munkavédelmi ellenőrzés 2024: több mint 190 ezer munkavállaló érintett

Az ellenőrzések során 190 ezer munkavállaló munkavégzési folyamatait vizsgálták, és az esetek 63%-ában találtak szabálytalanságokat – ez csaknem 120 ezer dolgozót érintett.

Ráadásul ezek egyharmada súlyos jogsértésnek minősült, ami 10%-kal haladja meg a 2023-as adatokat.

Mely szektorokban fordult elő a legtöbb probléma?

A jelentés szerint a legnagyobb arányban a

  • gépiparban 
  • feldolgozóiparban 
  • építőiparban
  • egészségügyi és szociális ellátásban működő vállalkozásoknál fedeztek fel szabálytalanságokat.

Nem véletlen, hogy a munkabalesetek többsége is ezekben az ágazatokban történt.

Szabálytalanságok és azonnali intézkedések

A hatóság összesen 11 209 munkavédelmi döntést hozott, és majdnem az esetek felében azonnali intézkedéseket kellett elrendelni. Ide tartozott például a munkavégzés felfüggesztése vagy egyes tevékenységek azonnali leállítása.

A munkavédelmi ellenőrzések során több mint 500 millió forint bírságot szabtak ki, bár a döntések mindössze 4,7%-a járt pénzbüntetéssel. A leggyakoribb szabálytalanságok a következők voltak:

  • Védőburkolatok és biztonsági berendezések hiánya,

  • Be- és leesési veszélyek figyelmen kívül hagyása,

  • Veszélyes anyagokkal kapcsolatos jogszabályok megsértése,

  • Egyéni védőeszközök biztosításának hiánya,

  • Munkaeszközökkel és villamos berendezésekkel kapcsolatos érintésvédelmi problémák.

Kapcsolódó cikkek

Még mindig tombol a feketemunka az építőiparban
Több mint fél milliárd forintnyi munkaügyi bírságot szabott ki a Foglalkoztatás-felügyeleti és Munkavédelmi Főosztály az év első felében végzett ellenőrzés során. A legfrissebb jelentés szerint feketefoglalkoztatás miatt büntették meg a legtöbb munkáltatót, főként az építőipari szektorban.  
Így építi le a vállalatokat a munkahelyi stressz
A munkahelyeken fellépő pszichoszociális kockázatok súlyos hatással vannak az egyénre és a vállalatokra egyaránt. Ebben a cikkben feltárjuk, hogyan rombolja le a vállalatok teljesítményét és gazdasági stabilitását egyaránt, ha nem veszi elég komolyan a munkavállalói mentális egészségét és jólétét.
Tudta, hogy bizonyos munkaköröknél kötelező a védőoltás?
Újabb magyar Nobel-díj! A MUBI csapata ezúton gratulál Karikó Katalinnak, aki csapatával évtizedeken át dolgozott az mRNS technológián, amit végül a koronavírus elleni védőoltásnál alkalmaztak. Tudta, hogy a védőoltások munkaegészségügyi szempontból is fontosak és vannak munkakörök, ahol kötelezően alkalmaznunk kell őket?
A munkavállalók majdnem felének romlik a mentális egészsége a munkahelyén
Szeptember végén a mentális egészséggel kapcsolatos munkavédelmi konferenciát tartottak Toledoban, ahol több uniós tagország mellett Magyarország is képviselte magát. AZ Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Felügyelőség, az OMMF nemrég közzétett egy tájékoztatót az eseményről, mely aggasztó adatokat mutat.
A WHO szerint a második leggyakoribb halálok az ülőmunka
Az irodai munkakörnyezet, a napi 8 órás ülés és a mozgásszegény hétköznapok mind rossz hatással vannak a gerincünk egészségére. A Gerinc Világnapját minden évben október 16-án ünnepeljük, ennek alkalmából pedig hoztunk néhány jó tanácsot, amivel megóvhatjuk a test támaszának egészségét a munkahelyünkön is.
Munkavédelem az éttermekben - az egyszerű, de életmentő szabályok
Minden évben október 16-án világszerte ünneplik az Étel Világnapját. Ez nem csak az emberek testének táplálékául szolgál, hanem egyúttal gazdasági szektor is, amely sok millió embernek ad munkát. Egy vendéglátóipari egység sok kockázattal járó munkakörnyezetnek tekinthető. A világnap alkalmából érdemes megvizsgálni a munkavédelem szerepét és fontosságát éttermi környezetben.