betöltés folyamatban...

Ezt mindenképp tudnod kell a munkaszerződésről – mik a kötelező elemek?

Amikor valaki munkába áll, az első lépés a munkaszerződés megkötése. Ez nem csupán formaság – a törvény pontosan meghatározza, hogy milyen alapvető dolgoknak kell szerepelniük benne ahhoz, hogy a munkaviszony valóban érvényes legyen. Nézzük, mi az, amit semmiképp sem szabad kihagyni a szerződésből!

Munkába állni nagy lépés – akár az első állásunkról van szó, akár munkahelyet váltunk. A legtöbben ilyenkor kapunk egy papírt, amit „munkaszerződésként” emlegetnek, és amit gyorsan alá is írunk, sokszor anélkül, hogy pontosan tudnánk, mit is kell tartalmaznia ennek az iratnak.

Pedig ez az a dokumentum, amely megszabja, hol, mennyiért, és pontosan milyen feltételekkel dolgozunk. Ebben a cikkben közérthetően összeszedtük, mi az a minimum, aminek benne kell lennie a munkaszerződésben – és mire érdemes odafigyelni, mielőtt tollat ragadunk.

Mi is az a munkaszerződés?

A munkaszerződés egy megállapodás a munkáltató és a munkavállaló között. A lényege: a dolgozó vállalja, hogy munkát végez, cserébe a munkáltató fizetést ad és biztosítja a munkavégzés feltételeit.

Ez általában egy munkáltató és egy munkavállaló között történik, de a jog megengedi azt is, hogy például több cég közösen foglalkoztasson egy embert, vagy hogy egy dolgozó több másik munkavállalóval együtt lásson el egy-egy feladatkört – erről külön megállapodásban lehet rendelkezni.

Fontos szabály, hogy a munkaszerződést írásba kell foglalni. Ha ez elmarad, az a szerződés érvénytelenségét okozhatja – de csak a dolgozó hivatkozhat erre, és ő is csak legfeljebb 30 napig attól a naptól számítva, hogy munkába állt. Már csak azért is érdemes írásban rögzíteni mindent, mert később bonyolult lehet bizonyítani, hogy miben is állapodtak meg a felek.

Mit kötelező beleírni?

Jogszabály szerint két dolgot mindenképp bele kell írni:

  1. Az alapbért, vagyis hogy mennyi lesz a fizetés,

  2. A munkakört, vagyis hogy pontosan milyen feladatokra szerződnek.

Ha ezek közül valamelyik hiányzik, akkor a szerződés alaki hiba miatt érvénytelen – még ha szóban meg is egyeztek róla. Ilyen esetben is csak a munkavállaló kérheti az érvénytelenség megállapítását, és csak meghatározott ideig.

Az alapbér

Az alapbért időbérben kell megadni, ami lehet havi vagy óradíj – attól függően, hogy hogyan történik az elszámolás. Ez az az összeg, amit biztosan megkapsz a munkádért. Fontos tudni, hogy a teljes fizetés nem mindig csak az alapbérből állhat. Járhat mellé teljesítményarányos jutalom, bónusz, vagy akár cafeteriában adott juttatás, céges autó, telefon, stb.

A munkakör

A munkakör azt írja le, milyen feladatokat kell ellátni a munka során. Ez lehet általános megnevezés (pl. értékesítő, irodai asszisztens), vagy részletesebb felsorolás. A részletes munkaköri leírás nem kötelező eleme a munkaszerződésnek, viszont a munkáltató köteles legkésőbb a munkakezdést követő egy héten belül írásban átadni azt.

Kell még bele munkahely és munkaidő?

Sokan azt gondolják, hogy a szerződésben kötelező megjelölni a munkavégzés helyét, az alkalmazás időtartamát és a napi munkaidőt is – ez azonban nem így van. Ha ezek nincsenek külön leírva, akkor a törvény automatikusan kitölti a „hézagokat”:

  • A munkahely ilyenkor az a hely, ahol a hasonló munkát általában végezni szokták.

  • Ha a munkaidőről nincs szó, akkor a dolgozó napi 8 órás teljes munkaidőre számíthat.

  • Ha a szerződés időtartama sincs benne, akkor automatikusan határozatlan időre jön létre a munkaviszony.

A szerződés tartalmazhatja azt is, hogy mikor kezdődik a munkaviszony. Ha ez sincs külön rögzítve, akkor a munkaszerződés aláírását követő napon indul.

További megállapodások – nem kötelezők, de hasznosak

A munkaszerződésben nemcsak a kötelező elemek szerepelhetnek, hanem sok más részlet is. Például:

  • próbaidő kikötése,

  • bérpótlékok, juttatások,

  • versenytilalmi megállapodás.

Fontos tudni, hogy amit egyszer írásban rögzítettek, azon később csak mindkét fél beleegyezésével lehet változtatni – vagyis egyoldalúan nem módosíthatja sem a munkáltató, sem a munkavállaló.

Egy érvényes munkaszerződéshez nem kell oldalakon át sorolni a jogi paragrafusokat – de néhány dolognak kötelezően benne kell lennie. A legfontosabb a munkakör és az alapbér megjelölése, valamint az, hogy a szerződés írásban készüljön. Minden más kiegészítő részlet ugyan nem kötelező, de sok félreértést megelőzhet, ha már az elején tisztán és világosan le van írva.

Forrás: HR Portál

Kapcsolódó cikkek

Még mindig tombol a feketemunka az építőiparban
Több mint fél milliárd forintnyi munkaügyi bírságot szabott ki a Foglalkoztatás-felügyeleti és Munkavédelmi Főosztály az év első felében végzett ellenőrzés során. A legfrissebb jelentés szerint feketefoglalkoztatás miatt büntették meg a legtöbb munkáltatót, főként az építőipari szektorban.  
Így építi le a vállalatokat a munkahelyi stressz
A munkahelyeken fellépő pszichoszociális kockázatok súlyos hatással vannak az egyénre és a vállalatokra egyaránt. Ebben a cikkben feltárjuk, hogyan rombolja le a vállalatok teljesítményét és gazdasági stabilitását egyaránt, ha nem veszi elég komolyan a munkavállalói mentális egészségét és jólétét.
Tudta, hogy bizonyos munkaköröknél kötelező a védőoltás?
Újabb magyar Nobel-díj! A MUBI csapata ezúton gratulál Karikó Katalinnak, aki csapatával évtizedeken át dolgozott az mRNS technológián, amit végül a koronavírus elleni védőoltásnál alkalmaztak. Tudta, hogy a védőoltások munkaegészségügyi szempontból is fontosak és vannak munkakörök, ahol kötelezően alkalmaznunk kell őket?
A munkavállalók majdnem felének romlik a mentális egészsége a munkahelyén
Szeptember végén a mentális egészséggel kapcsolatos munkavédelmi konferenciát tartottak Toledoban, ahol több uniós tagország mellett Magyarország is képviselte magát. AZ Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Felügyelőség, az OMMF nemrég közzétett egy tájékoztatót az eseményről, mely aggasztó adatokat mutat.
A WHO szerint a második leggyakoribb halálok az ülőmunka
Az irodai munkakörnyezet, a napi 8 órás ülés és a mozgásszegény hétköznapok mind rossz hatással vannak a gerincünk egészségére. A Gerinc Világnapját minden évben október 16-án ünnepeljük, ennek alkalmából pedig hoztunk néhány jó tanácsot, amivel megóvhatjuk a test támaszának egészségét a munkahelyünkön is.
Munkavédelem az éttermekben - az egyszerű, de életmentő szabályok
Minden évben október 16-án világszerte ünneplik az Étel Világnapját. Ez nem csak az emberek testének táplálékául szolgál, hanem egyúttal gazdasági szektor is, amely sok millió embernek ad munkát. Egy vendéglátóipari egység sok kockázattal járó munkakörnyezetnek tekinthető. A világnap alkalmából érdemes megvizsgálni a munkavédelem szerepét és fontosságát éttermi környezetben.