Amikor valaki munkába áll, az első lépés a munkaszerződés megkötése. Ez nem csupán formaság – a törvény pontosan meghatározza, hogy milyen alapvető dolgoknak kell szerepelniük benne ahhoz, hogy a munkaviszony valóban érvényes legyen. Nézzük, mi az, amit semmiképp sem szabad kihagyni a szerződésből!
Munkába állni nagy lépés – akár az első állásunkról van szó, akár munkahelyet váltunk. A legtöbben ilyenkor kapunk egy papírt, amit „munkaszerződésként” emlegetnek, és amit gyorsan alá is írunk, sokszor anélkül, hogy pontosan tudnánk, mit is kell tartalmaznia ennek az iratnak.
Pedig ez az a dokumentum, amely megszabja, hol, mennyiért, és pontosan milyen feltételekkel dolgozunk. Ebben a cikkben közérthetően összeszedtük, mi az a minimum, aminek benne kell lennie a munkaszerződésben – és mire érdemes odafigyelni, mielőtt tollat ragadunk.
A munkaszerződés egy megállapodás a munkáltató és a munkavállaló között. A lényege: a dolgozó vállalja, hogy munkát végez, cserébe a munkáltató fizetést ad és biztosítja a munkavégzés feltételeit.
Ez általában egy munkáltató és egy munkavállaló között történik, de a jog megengedi azt is, hogy például több cég közösen foglalkoztasson egy embert, vagy hogy egy dolgozó több másik munkavállalóval együtt lásson el egy-egy feladatkört – erről külön megállapodásban lehet rendelkezni.
Fontos szabály, hogy a munkaszerződést írásba kell foglalni. Ha ez elmarad, az a szerződés érvénytelenségét okozhatja – de csak a dolgozó hivatkozhat erre, és ő is csak legfeljebb 30 napig attól a naptól számítva, hogy munkába állt. Már csak azért is érdemes írásban rögzíteni mindent, mert később bonyolult lehet bizonyítani, hogy miben is állapodtak meg a felek.
Jogszabály szerint két dolgot mindenképp bele kell írni:
Az alapbért, vagyis hogy mennyi lesz a fizetés,
A munkakört, vagyis hogy pontosan milyen feladatokra szerződnek.
Ha ezek közül valamelyik hiányzik, akkor a szerződés alaki hiba miatt érvénytelen – még ha szóban meg is egyeztek róla. Ilyen esetben is csak a munkavállaló kérheti az érvénytelenség megállapítását, és csak meghatározott ideig.
Az alapbért időbérben kell megadni, ami lehet havi vagy óradíj – attól függően, hogy hogyan történik az elszámolás. Ez az az összeg, amit biztosan megkapsz a munkádért. Fontos tudni, hogy a teljes fizetés nem mindig csak az alapbérből állhat. Járhat mellé teljesítményarányos jutalom, bónusz, vagy akár cafeteriában adott juttatás, céges autó, telefon, stb.
A munkakör azt írja le, milyen feladatokat kell ellátni a munka során. Ez lehet általános megnevezés (pl. értékesítő, irodai asszisztens), vagy részletesebb felsorolás. A részletes munkaköri leírás nem kötelező eleme a munkaszerződésnek, viszont a munkáltató köteles legkésőbb a munkakezdést követő egy héten belül írásban átadni azt.
Sokan azt gondolják, hogy a szerződésben kötelező megjelölni a munkavégzés helyét, az alkalmazás időtartamát és a napi munkaidőt is – ez azonban nem így van. Ha ezek nincsenek külön leírva, akkor a törvény automatikusan kitölti a „hézagokat”:
A munkahely ilyenkor az a hely, ahol a hasonló munkát általában végezni szokták.
Ha a munkaidőről nincs szó, akkor a dolgozó napi 8 órás teljes munkaidőre számíthat.
Ha a szerződés időtartama sincs benne, akkor automatikusan határozatlan időre jön létre a munkaviszony.
A szerződés tartalmazhatja azt is, hogy mikor kezdődik a munkaviszony. Ha ez sincs külön rögzítve, akkor a munkaszerződés aláírását követő napon indul.
A munkaszerződésben nemcsak a kötelező elemek szerepelhetnek, hanem sok más részlet is. Például:
próbaidő kikötése,
bérpótlékok, juttatások,
versenytilalmi megállapodás.
Fontos tudni, hogy amit egyszer írásban rögzítettek, azon később csak mindkét fél beleegyezésével lehet változtatni – vagyis egyoldalúan nem módosíthatja sem a munkáltató, sem a munkavállaló.
Egy érvényes munkaszerződéshez nem kell oldalakon át sorolni a jogi paragrafusokat – de néhány dolognak kötelezően benne kell lennie. A legfontosabb a munkakör és az alapbér megjelölése, valamint az, hogy a szerződés írásban készüljön. Minden más kiegészítő részlet ugyan nem kötelező, de sok félreértést megelőzhet, ha már az elején tisztán és világosan le van írva.
Forrás: HR Portál